Yeni Dünya Düzeni

Y

Dünyayı değiştiren icatlardan bahsediyoruz. İlk icatlar ihtiyaçların giderilmesi için veya kolaylık sağlanması açısından büyük önem taşıyordu. Günümüzde de herhangi bir buluş tüm dünyayı heyecanlandırıyor. Yenilik, bağlı bulunduğu sektör tarafından dikkatle takip edilmekle kalmıyor dolaylı yoldan etkilenecek sektörlerin de dikkatini çekiyor. Başarılı olan kuruluşlara baktığımızda güncel teknolojileri kullanan ve yenilikçi olmak için çabalayanlar olduğunu görmekteyiz.

Sanayi 3.0, Endüstri 3.0 gibi terimleri daha sık kullanır olmaya başladık. İnsanoğlunun bilgi ve beceri birikimi modüler bir yapıda versiyon halinde depolanıyor. Gelen önemli bir özellik ve buluş sayesinde yeni bir çağa geçmiş gibi versiyon değişikliğine gidiliyor. Bu versiyon değişikliği tüm sektörleri etkiliyor.
Yenilikçilik ya da teknolojik bir iyileştirme her zaman olumlu sonuçlanmayabiliyor. Tabi ki burada kuruluşun yapısı, büyüklüğü ve yenilikçiliğe açık olması gerekiyor.

Teknoloji geliştiği halde altyapı yeterli olmayabiliyor. Kuruluşun bu yeniliklere uyum sağlayabilmesi, sistemlerini güncellemeye açık ve dinamik olması oldukça önemli. Altyapı, donanım ve yazılım değişikliklerinden dolayı ortaya çıkan maliyet hesaplanandan fazla olabiliyor. Uzun vadede karlı olacak bu yenilikler, kısa sürede yüksek giderler olarak algılanabiliyor. Planları oldukça esnek bir yapıda değişken biçimde yapmak her sezon yenileme çalışması yapmanın önüne geçecektir. Tabi ki bu planlamalar öngörülemeyen giderlerin önüne geçmek için yeterli değildir. Ancak olası yenileme çalışmasında tercih konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Örnekle açıklamak gerekirse; A Firması, sahada çevrim içi çalışan ekibinin işleri daha hızlı yapabilmesi ve canlı takip için daha hızlı bir sisteme geçiş yapmak istiyor. Mevcutta kullanılan hatlar 3G bandında erişim sağlıyor ve limitleri belli. Yapılan araştırma sonucunda 4G destekli cihazların olduğunu görüp tüm yatırımları bu hatlara ve destekleyen cihazlara yapıyorlar. Kısa bir süre sonra 4.5G duyuruluyor. Tüm yatırımını 4G destekli cihazlara yapan kuruluş, cihazlarının 4.5G desteklemediğini görmektedir.
Bu durumda hem cihazların hem de yazılımların bu teknolojiyi desteklemesi gerekmektedir.

Strateji üretmesi beklenen kişilerin (Stratejist) teknolojiyi yakından takip etmesi veya yenilikçi olması yeterli olmuyor maalesef. Aynı zamanda kahin olması gerekiyor. Şakası bir yana, bu tür kararların insanlar tarafından onaylanmasının mantıklı olduğu görüşündeyim. Ancak bu kararlar alınmadan önce senaryo ve planların detaylı infografik ve benzetimini sunabilecek bir yazılıma başvurulması gerektiğini düşünüyorum. Yapay zekanın bu sisteme katacakları büyüktür.

Yine alışkanlıkları yıkacak bir değişiklikten bahsetmeden geçemeyeceğim. Ağ haritasının genişlemesi, bantların yüksek hızlara ulaşması ve mobil cihazların kullanım alanlarının ve sayılarının artması sebebiyle teknoloji insana yön verirken, insanlar teknolojiye yön verir konuma geldi.
Arka kamerası 15 Mega piksel üstü olan cihazlarda ön kameranın yeterli gelmediğini düşünen kullanıcılar ön kamerada da özçekim(selfie) için daha yüksek olması gerektiğini belirttiler. Üreticiler bu özelliğin ihtiyacı karşılaması için donanımsal ve yazılımsal algılayıcılar(sensörler) geliştirerek  bu ihtiyacı karşılama noktasında AR-GE sürecine gittiler ve yeni teknolojiler ürettiler. Lens açıklığı ve odaklanma konusunda yeni bir rekabet oluştu.

Üreticilerin her yeni modelde 1 Gigabayt olan rami, bu modelde  2 Gigabayt yaptık gibi pazarladıklarını düşünürsek kullanıcılar da her yeni modelde değişen bir rakam görmekten mutluluk duyuyorlar. Rekabeti sağlayan bu unsurlar, teknolojinin gelişmesini de tetikliyor.

Eski nesiller her ne kadar bu gelişmeleri zararlı ve tuhaf görse de tuşlu telefonların yerini akıllı telefonların aldığını, kullanım sayısının giderek arttığını görebiliyoruz.

Teknolojiyi geliştiren ve kullananlar arasında perdenin kalktığını rahatlıkla sağlayabiliriz. Geri bildirim süreleri kısaldı. Alfa ve Beta testleri çok hızlı gerçekleşmekte. Fuar ve Konferanslarda yapılan tanıtımlarda satışa çıkacak veya yayımlanacak ürün ilk aşamada değişime uğrayıp, olası hataların önüne geçilebiliyor. Tüm bu gelişmelerin teknoloji açısından olumlu olduğunu ve insanlara genel anlamda iyi olarak yansıdığını düşünüyorum.
Her çeyrekte acaba neler olacak? Bu sefer ne değişecek sorusu beni heyecanlandırıyor.
Merakla bekliyoruz.

Yazar Hakkında

1 yorum

513
ÖMER EREN HENDEK @ farukarigun
Faruk ARIGÜN UI­ & UX Designer

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta