Youtube Material Design

Y

Material Design’ı duymayanınız kalmamıştır. İlk olarak 2014 Google I/O konferansında duyurulan bu arayüz şeması Android uygulamaları başta olmak üzere, yönetim panelleri ve istatistik uygulamalarında sıkça karşımıza çıktı.
Kendisinden arayüz dili olarak değil, tasarım şablonu olarak bahsetmek istiyorum çünkü popüler framework ve dillere entegrasyonları ve kullanım senaryoları mevcut.
Google, Material Design’ı duyurduğu andan itibaren kendi hizmetlerini de bu tasarım prensiplerine geçirmek için çalışmalara başladı. Planlı olarak yan kuruluşlarını ve hizmetlerini de bu tasarım şablonundan faydalanarak yeniden tasarlayan Google, En önemli servislerinden biri olan Adwords’ü tamamen bu tasarıma geçirerek büyük bir değişim yapmıştı.
2015 yılından itibaren Gmail, YouTube, Google Drive, Google Docs, Google Sheets, Google Maps, Google Adwords, Google Adsense uygulamalarının bazılarının tamamı bazılarında ise kısmen Material Design’ı görür olduk.

Youtube tasarımı ise kademeli olarak Material Design’a geçiriliyor. Son olarak tablar ve butonlarda Material Design’dan izler gördük. Yardım Sayfaları da bu şablon ile hazırlanmış.
Tabi hala geliştirme aşamasında. Kullanıcı alışkanlıkları da göz önünde bulundurularak bu geçiş yavaş bir şekilde yapılıyor.

Dilerseniz ufak bir Cookie ekleyerek, Youtube Material Design’ın son halini test edebilirsiniz. Yapmanız gerekenler çok basit.

Youtube sayfasında iken;

Windows’ta Ctrl + Shift + I tuşlarına basın. Veya F2
Mac’te Option + Command + I tuşlarına basın.

Açılan Panelde “Console” sekmesine tıklayın.
Console komut satırına

document.cookie=”VISITOR_INFO1_LIVE=fPQ4jCL6EiE”

 

yazarak “ENTER” tuşuna basın.

Sayfayı yenilediğinizde, Youtube’u Material Design olarak kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum yazın

575
Anonim @ farukarigun
Faruk ARIGÜN UI­ & UX Designer

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta