WordPress SEO Nasıl Yapılır?

W

Web sitenizdeki SEO çalışmalarının WordPress alt yapısına uygun yapılması gerekir. Bu nedenle WordPress SEO nasıl yapılır sorusunun yanıtları herkes tarafından merak edilmektedir. Elbette web sitenizin kusursuz olması için iç ve dış SEO çalışmalarının başarılı bir şekilde yapılması gerekirken arama motorlarının sitenizi benimsemesi de oldukça önemlidir. Bu yazımda sizlere WordPress SEO hakkında dikkat etmeniz gerekenleri paylaşıyor olacağım. Ayrıca ben SEO konusunda çalışmalarıma ve araştırmalarıma devam ederken sizleri bilgilendirmeyi sürdüreceğim.

SEO Neden Önemli?

Türkçe karşılığı ‘arama motoru optimizasyonu’ olan SEO, Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında sitenizi diğer kullanıcılara tavsiye etmesi olarak adlandırılabilir. Elbette SEO’yu daha kapsamlı bir çerçevede anlamak için Google’ın çalışma mantığını bilmeniz gerekiyor. Worpdress SEO nasıl yapılır konusunda öncelikle aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda var;

  • SSL yani güvenlik sertifikası yükleyin.
  • Web sitenizin performans ayarlarını eksiksiz yapın.
  • Web sitenizin hızını güncelleyin.
  • Tema seçimine dikkat edin.
  • YOAST SEO kullanın. (SEO Eklentisi)
  • Tercih edeceğiniz link yapısının SEO dostu olmasına dikkat edin.
  • İçeriklerinizi orijinal ve benzersiz olarak üretin.

Web Site Performansı

WordPress SEO’da web sitenizin performansı her şeyden önemlidir. Yani sitenizin açılış hızı, SEO çalışmalarının ilk aşamasıdır. Zaten arama motorları da en çok bu konu üzerinde durmakta ve açılış hızı yüksek olan siteleri diğer kullanıcılara tavsiye etmektedir. Performans artırımı konusunda CSS ve JS kodlarını küçültebilir ve CACHE eklentisi kullanabilirsiniz.

Doğru Tema Seçimi

Arama motorları web site performansından sonra temaya dikkat etmektedir. Tarayıcınıza uyumlu bir tema seçmek aynı zamanda Google’dan tam not almak anlamına gelir. Yine bu aşamada mobil uyumlu temaları seçerek WordPress SEO çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz.

SSL Kullanımı

SSL sertifikası, web sitenizin güvenli olduğunu gösterir. Arama motorları da güvenli siteleri ziyaretçilere önerdiğinde bu süreçte gerekli aksiyonları almanız önemlidir.

Google Araçları

WordPress SEO nasıl yapılır sorusunun aslında en önemli yanıtlarından biri de Google araçlarını kullanmaktır. SEO çalışmalarınızı güçlendirmek adına AdWords anahtar kelime planlayıcı, Google Alerts, Google Analytics ve Google Search Console gibi araçları kullanabilirsiniz. Son olarak YOAST SEO eklentisini de yükleyerek içeriklerinizin SEO uyumlu olup olmadığını kontrol ettikten sonra yayınlamanızda yarar var.

Yazar Hakkında

Yorum yazın

Anonim @ farukarigun
FARUK ARIGÜN UI­ & UX Designer

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta